Witaj w Twojej przyjaznej gminie!
Według legendy w miejscu, gdzie znaleziono bezgłowe ciało Henryka II poległego w bitwie w 1241, zwanego później Pobożnym, i pogrzebano jego rycerzy wystawiono kaplicę a później gotycki kościółek pod wezwaniem św. Trójcy i Najświętszej Marii Panny (wniesiony na przełomie XIII i XIV w.)
Stał się on miejscem kultu, do którego przybywały pielgrzymki. Opiekowali się nim benedyktyni sprowadzeniu tu w XIVw. Reformacja i toczące się wojny nie oszczędziły go. Spustoszony przez Szwedów przeszedł ostatecznie w ręce ewangelików i pozostał w ich użytkowaniu do końca II wojny światowej. W 1961r., po adaptacji zdewastowanej świątyni, otwarto w niej Muzeum Bitwy Legnickiej.
W 750. rocznicę bitwy w 1991r. uroczyście otwarto aktualną wystawę stałą zbudowaną w oparciu o relacje źródłowe i przekazy ikonograficzne, uwzględniającą także najnowsze wyniki badań. Zaprezentowano na niej między innymi broń obu walczących stron, najstarsze przedstawienia i opisy bitwy.
Centralne miejsce zajmuje na niej sterowana elektronicznie makieta odtwarzająca pole walki. Pokazano również przykłady broni używanej wówczas przez Polaków i Mongołów, stare ryciny ilustrujące to historyczne wydarzenie, a także kopię nagrobka Henryka Pobożnego.